T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Diyabetik Ayak Birimi

Güncelleme Tarihi: 25/10/2021

  • DSC_0281.JPG
  • DSC_0586.JPG
  • DSC_0623.JPG
  • DSC_0695.JPG


Türkiye’de Alanında Öncü Klinik Ayakları Kurtarmaya Devam Ediyor…

Yaklaşık 400 hastanın yatarak ve daha fazla sayıda hastanın ise ayaktan tedavi gördüğü ve bunların çoğunun Diyabet’e bağlı ayağını kaybetme ihtimali olan hastaların oluşturduğu Diyabetik Ayak yada Yara Bakım Kliniği;  açıldığı 11 mart 2016 dan beri şeker  hastalarının ayaklarda oluşan yaraları iyileştirmeye devam ediyor. Ülkemizde birçok açıdan kendi alanında öncü olarak açılan klinik, önceleri hastane Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinin içerisinde ona bağlı olarak hizmet veren bir birim olarak kurulmuştu. Klinikleşme sürecinin tamamlanmasının ardından ayrı bir birim  olanYara Bakım ( Diyabetik Ayak)  Kliniği hizmetlerine başarıları ile devam ediyor. Hastanenin üçüncü katında yer alan klinik,  10 yataklı bir birim olarak  hizmet veriyor, Yara Bakım( Diyabetik Ayak)   Kliniğinde;

•          Hastaların ayak ve yara bakımları

•          Diyabet ve istenmeyen durumlar için eğitim

•          Beslenme ve diyet konularında hastalara davranış eğitimi verilmektedir.

Genel Cerrahi Uzmanlarının  Koordinatörlüğünde hizmet veren birimde, 1 Pratisyen Hekim, 1 Diyabetik Ayak Hemşiresi, 1 Yara Bakım Görevlisi (Sağlık Memuru )1 Veri Kayıt Operatörü ve 1 Temizlik personeli görev yapmaktadır.

Diyabet İle Yaşamayı Öğreniyorsun…

Kliniğe 1.5 ay önce ayağında şeker hastalığına bağlı ayak yarasından ötürü başvuran, emekli Profesyonel Futbol Hakemi olan Suat Gökkaya (62) ‘’15 yıldır şeker hastasıyım. Ayağımdaki yara burada  tedavi görmeye başlamadan   üç ay önce başlamıştı. Dikilide ikamet ediyorum ,  birçok sağlık kuruluşuna başvurdum, ayağıma sadece ayaktan pansuman yapılıyordu. Sonrasında Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi bünyesinde sadece bu tip yaralara bakan yataklı bir kliniğin olduğunu öğrendim. Hemen Dikili’den geldim. Gerekli tetkikler ve işlemler yapıldıktan  sonra hastaneye yatışım yapıldı. 1,5 aylık sürecin sonunda gelinen nokta ise; yaralarım oldukça küçüldü ve kapanma sürecince ve artık taburcu oluyorum. Şunu özellikle belirtmek istiyorum bu klinikte çalışan kişiler oldukça özverili bir şekilde yüreklerini ortaya koyarak bu işi yapıyorlar. Burası bir klinikten çok öte bir okul  gibi aslında , burada şeker hastalığı ile doğru şekilde yaşamayı , hareket etmeyi öğreniyorsun , şimdi ise iyileştim mezun oluyorum. Aldığım tüm bilgileri çevremde benim gibi Şeker hastalığı olan herkesle paylaşacağım. İyi ki buraya gelmişim, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Buradaki ilgi oldukça üst düzeyde bununda özellikle altını çizmek isterim. ‘’ diyerek tedavi sürecinde yaşadıklarını aktardı.

Yine klinikte bir aydır yatarak tedavi gören Erdem Bayhun (52) ise, 11 yıl önce  Şeker hastalığı bulgularını kendine hissetmesi üzerine bir sağlık kuruluşuna başvurmuş ve Şeker hastalığı tanısı konmuş.  Ancak yoğun iş yaşamı devam ederken hastalığa bağlı ayağında yaraları oluşmuş ve ilerlemiş. Hatta sağ ayak iki parmağını önceki yıllarda bu hastalığa bağlı olarak kaybetmiş. Sosyal medyada birgün hastanenin Yara Bakım( Diyabetik Ayak)   kliniği olduğunu öğrenmiş  ve yaşadığı yer olan Torbalı’dan hastaneyi arayıp bilgi almış ve gelmeye karar vermiş. Bayhun,’’Hastaneye  geldim klinikte muayene oldum  ve yatarak tedavi görmeye başladım. Bir ayın sonunda yaralarım  yapılan tedavi ve bakım sonrası hızla iyileşme sürecine girdi. İnanıyorum ki  başka bir hastaneye gitmiş olsaydım ayağım, parmaklarım gibi kesilebilinirdi. Tüm doktorlarımız ve klinik çalışanlarına çok çok teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten güzel şeyler yapıyorlar, çok özverililer ve güleryüz ile hizmet veriyorlar. Çok memnun kaldım.’ diyerek duygu ve düşüncelerini bildirdi.

Hastalarımızın Hayatlarında Güzel Dokunuşlar Oluşturabiliyorsak Ne Mutlu Bize!…

Hastane Yara Bakım (Diyabetik Ayak ) Kliniği Sorumlu Hekimi  Op. Dr. İbrahim Karagülle ve Görevli Hekimi Dr. Oya Karabulut ise ‘’ Hastalarımız bize genel olarak  ilk başvuru sırasında ayaklarının  kaybına sebep olabilecek hatta hayati tehdit eden enfeksiyonlar ile geliyorlar. Sonrasında  hastalarında  uyum sağlaması ile birlikte , enfeksiyonu kontrol altına almaya çalışıyoruz. Bununla birlikte onlara Şeker hastalığı  ile yaşamayı öğretiyoruz. Beslenme, ayak  ve yara bakımı, ilaç ve gerekli tedavilerinin planlanması,  düzenlenmesi, farklı branşlardan konsültasyon istemi gibi birçok multidisipliner işlemi bir arada yapmaya çalışıyoruz. Hatta ampute (kesilme ) olabilecek çoğu  ayağı yapmış olduğumuz bakım ve tedaviler ile  kesilmekten kurtarıyoruz. Onların yaralarının iyileştiğini görmek bizim en büyük mutluluğumuz oluyor. Ekibimiz ile birlikte elimizden geldiğince her hastanın ihtiyacı doğrultusunda, tüm sağlık gereksinimlerine  çözümler bulmaya çalışıyoruz. Onlarda, güzel dokunuşlar oluşturabiliyorsak  ne mutlu bize!‘’diyerek düşüncelerini bildirdiler.

Yüzlerce Hastamızı Tedavi Etmenin Mutluluğunu Yaşıyoruz…

Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Esra Duğral ise, ‘’ Ülkemizde kendi alanında Diyabetik Ayak Birimi ile faaliyet vermeye başlayan ilk kliniklerden birisi olan Yara Bakım (Diyabetik ayak) Kliniğimiz açıldığından bu yana gerek yatarak gerekse ayaktan yüzlerce hastaya şifa dağıtmıştır. Alanında yetkin ekibimiz canla başla çalışarak, hastalarının her türlü sağlık sorunlarına çözümler bulmaya çalışıyorlar. Tabiki bu güzel uğraşılarının mutlu sonlarının olması kaçınılmaz. Ne mutlu ki bizlere Suat bey, Erdem bey gibi yüzlerce hastamızda güzel sonuçlar yakaladık. Öncelikle onlara çok  geçmiş olsun dileklerimi iletirken, ekibimizi de yaptıkları güzel çalışmalardan ötürü tebrik etmek istiyorum’dedi.