T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

BASINDA BASOP (BALÇOVA SAĞLIK OKULU PROJESİ) 'BALÇOVA’NIN GÖNÜLLÜ SAĞLIK ELÇİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI''

Güncelleme Tarihi: 12/06/2018


8.jpg


basop foto.jpg

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Balçova Kaymakamlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü çerçevesinde yürütülen Balçova Sağlık Okulu Projesi (BASOP) ilk mezunlarını verdi.

http://www.medyaege.com.tr/balcovanin-gonullu-saglik-elcileri-sertifikalarini-aldi-82010h.htm

Proje kapsamında  5 ilkokulda düzenlenen 35 eğitim sonrası 45 veli sağlık elçisi sertifikasını almaya hak kazandı.

Toplumun sağlık düzeyinin yükselmesinde sağlık okuryazarlığı önemli bir yere sahiptir. Halkın sağlığa, sağlık hizmetlerine ulaşabilmesi, sağlığın geliştirilmesinde verilmek istenen mesajları doğru algılaması, bunlardan çıkarımlarda bulunup, akran eğitimi yoluyla bilginin toplumun her kesimine iletilmesi sağlanabilir. Kişilerin sağlık hizmeti sunanlara doğru yer, zaman ve sıklıkta, etkili başvuru yapabilmesinin yolu sağlık okuryazarlığıdır. Bu amaçla Balçova Kaymakamlığı ve DEÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı arasında 20 Temmuz 2017 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde yürütülen proje sonuçlandı. Beş okulda toplam 45 veli sağlık elçisi sertifikasını almak üzere DEÜ Tıp Fakültesi Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda bir araya geldi.  Sertifika törenine Balçova Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Tunçok, projeyi yürüten kurumlar DEÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyeleri, Balçova İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi sorumluları ile proje koordinatörleri  Prof. Dr. Alp Ergör ve Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Esra Duğral katıldı.

 

BASOP koordinatörleri Prof. Dr. Alp Ergör ve Uzm. Dr. Esra Duğral katılımcılara ve özellikle velilere teşekkür ederken, proje yürütücüsü Prof. Dr. Türkan Günay da projenin detayları hakkında bilgi verdi. Okur yazarlık konusunun bir dil öğrenmeye benzediğini belirten DEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Dicle bunun pek çok kapıyı açtığını belirterek sağlık eğitiminin toplumda çok önemli olduğunu bu tür projelerle toplumun her kesimine ulaşılabileceğini söyledi. BASOP projesinin topluma örnek bir proje olduğunu belirten Balçova Kaymakamı Süleyman Özçakıcı da katılımcılara kendi sağlığından sorumlu olma bilincinin verildiğini belirterek koruyucu sağlık hizmetinin ön plana çıktığını söyledi. BASOP projesiyle 5 ilkokulda gönüllü velilere yönelik olarak sağlık okuryazarlığını geliştirmek üzere toplam 35 eğitimle 45 veli gönüllü sağlık elçisi sertifikası almaya hak kazandı.