T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İKİNCİ YAŞAM ŞANSI...

Güncelleme Tarihi: 01/04/2019

  • DSC_2933.JPG
  • DSC_2945.JPG
  • DSC_2947.JPG78 yaşındaki Yılmaz Perovalı  Sağlık Bakanlığı İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde yapılan tedaviler sonucu yeniden sağlığına kavuştu.

İkinci Yaşam Şansı…

Kalp yetmezliği hastası olan Yılmaz Perovalı(78), rahatsızlanması  nedeniyle hastane Dahiliye polikliniği Uzm. Dr. Ayla Yalçın’a başvuruyor. Yapılan tetkikler sonucunda  kanındaki Digoxin düzeyinin olması gerekenden daha yüksek çıkması  ve Akut Böbrek yetmezliği tanılarıyla Acil Servis’ten,  Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatırılıyor. Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde Uzm. Dr. Gizem Çabuk tarafından  takip ve tedavisi başlayan Perovalı’nın  kalp ritminin  bozulması ve durumunun kötüleşmesi üzerine solunum cihazına bağlanıyor. Digoxin zehirlenmesi gelişen hastaya hastanede ilk kez uygulanan ‘’Digoxin Antikoru (Digoxin zehirlenmelerinde uygulanan bir ilaç-antikor )tedavisi yapılıyor. İlaca olumlu yanıt veren hastanın kalp ritmi hızla toparlıyor ve hasta sağlığına kavuşuyor.

Hastanemizde İlk Kez Uyguladığımız Bir İlaç…

Hastane de Kalp Yetmezliği tanısıyla  takip ettikleri,  eski  hastaları  olan, Perovalı’nın durumu hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Gizem Çabuk, ‘’78 yaşındaki Yılmaz Perovalı’yı  Böbrek Yetmezliği ve Digoxin Zehirlenmesi ile  Acil Servis’ten Koroner Yoğun Bakım’a yatırdık. Digoxin; Kalp Yetmezliği’nde  kullanılan, zehirlenme durumunda kalp durmasına neden olabilen bir ilaçtır. Zehirlenme meydana gelen hastalarda öncelikle sıvı tedavisine başlarız, ilacın böbreklerden atılmasını sağlarız. Ancak hastamızda aynı anda Böbrek Yetmezliği de geliştiği için ilaç sistemden atılamadı. Hastamızın Koroner Yoğun Bakım takibinde kalbi durdu ve solunum cihazına bağlandı. ölümcül ritm bozuklukları devam eden hastaya Acil Servis Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Mustafa Küçük’ün yardımıyla maliyeti yüksek olan özel bir antikor getirtildi. Digoxin Antikoru  benim 13 yıllık Kardiyoloji çalışma hayatım boyunca ilk kez bu hastamızda uyguladığım bir ilaçtır. Daha önceden sadece kitabi bilgi olarak bilirdik ancak uygulama şansım olmamıştı. İlaç otuz dakikada hastaya uygulandı. Ritm bozukluğu hızla gerileyen hasta solunum cihazından çıkarıldı ve sağlığına kavuştu.  Hastamızın iyileştiği gün hastamızın 78. Doğum günüymüş. Hastamıza doğum günü hediyemiz kendi yaşamı oldu, hep birlikte kutlamış olduk. Ne mutlu bizlere! ’’ diyerek duygu ve düşüncelerini bildirdi.

Sağlık  Ekip İşidir…

Acil Servis Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Mustafa Küçük ise, hastamız Acil Servis’ten Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne Digoxin zehirlenmesi tanısıyla  yatırıldı. Digoxin zehirlenmeleri tedavisinde kullanıldığını bildiğimiz bir ilaç olan Digoxin Antikorunu için İzmir merkez olan Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk EAH ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu  temin ettik. Hızla getirttik ve hastamıza uyguladık. Yardımcı olabildiğim için oldukça mutluyum. Sağlık bir ekip işidir ve bizler bu ekibin birer üyeleriyiz. Yeri geldiğinde yapabileceğimiz bir şey olursa bunu çekinmeden yapmaya hazırız. Hastamıza çok çok geçmiş olsun diyorum. ‘’ diyerek düşüncelerini bildirdi.

Yeniden Sağlığıma Kavuştum, Çok Mutluyum…