Başhekim
05 Aralık 2023

BAŞHEKİM.jpg
Prof. Dr. Mehmet Yekta ÖNCEL
BAŞHEKİM

2004 yılında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında ihtisasını 2009'da Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tamamladı. Aynı yıl devlet hizmet yükümlüsü olarak Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak göreve başladı. Aynı hastanede 1 yıl boyunca Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nin sorumlu hekimi olarak görev yaptı. 2010-2014 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Neonatoloji yan dal ihtisasını tamamladı. 2014-2017 yılları arasında aynı hastanede Neonatoloji Uzmanı olarak görev yaptı. 2017'den itibaren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi görevini yürütmektedir. 2022'de İzmir Demokrasi Üniversitesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği Yüksek Lisans programını başarıyla tamamladı. 2017 yılında Doçent, 2022 yılında Profesör unvanı aldı.

Dr. Öncel halen Tıpta Uzmanlık Kurulu'nda Neonatoloji alanında TUKMOS üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumluluğu, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sürekli Tıp Eğitimi Kurulu Başkanlığı, Bilimsel Araştırmaları Koordinasyon ve Geliştirme Kurulu Üyeliği, Tıp Eğitimi Stratejik Koordinasyon ve Akreditasyon Kurulu Üyeliği ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bilimsel Araştırmalar Koordinasyon Kurulu Üyeliği gibi birçok idari görevleri yürütmüştür. 2020'den itibaren Sağlık Bakanlığı Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. M. Yekta ÖNCEL ulusal ve uluslararası birçok dergide editör, editör kurulu üyeliği, yayın kurulu üyeliği ve dergi hakemlikleri yapmaktadır. Uluslararası dergilerde yayınlanmış 100 ve ulusal dergilerde yayınlanmış 40 olmak üzere toplamda 140 bilimsel makalesi bulunmaktadır. Ayrıca uluslararası ve ulusal 12 kitap bölümü yazmış, kongrelerden ve çeşitli sağlık alanındaki vakıflardan bugüne kadar 13 ödül almıştır. Atıf sayısı 2600 ve h-endeksi 28’dir.

Evli ve iki kız babasıdır