Palyatif Bakım Birimi
15 Nisan 2022

  • palyatif ekip foto.jpg
  • DSC_0508.JPG
  • DSC_0534.JPG
  • DSC_0540.JPG
  • DSC_1119.JPG
  • F43C9063 - Kopya.JPG
  • F43C9226.JPG
  • F43C9261.JPG
  • giriş.jpg


Sağlık Bakanlığı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde, sağlıkta yeni bir birim, yeni bir yaklaşımın öncüsü olarak açılan “Palyatif Bakım Ünitesi ”

Palyatif Bakım Ünitesi; 4 özel oda 15 tek oda toplam 19 yataklı olup, her hasta yatağı için oksijen, hava, vakum içeren hasta başı paneli ve monitör bulunmaktadır. Ayrıca girişim ve muayene odası, ekip odası, çok amaçlı salon, uğraş odası, bay-bayan tuvaleti ve duş mevcuttur. Odalarda, buzdolabı, televizyon refakatçı dinlenme koltuğu bulunmaktadır. Ünite; bir Dahiliye Uzmanı, bir Pratisyen Hekim, kat sorumlusu, yedi hemşire ve diğer hizmet çalışanlarından oluşmaktadır. Psikolog, Fizyoterapist, diyetisyen ve Sosyal Hizmet Uzmanı gerektiğinde üniteye destek vermektedir. Hastanenin poliklinik binasında “Palyatif Bakım Ünitesi Polikliniği” hizmet vermekte olup, ihtiyaç duyulması halinde hastaların kullanabilmesi için de tahsis edilmiş bir ambulans bulunmaktadır.

Klinik Doktoru Uzm. Dr. Mahmut Yılmaz; “Klinikte genellikte her yaş grubundan hastalara hizmet verilmekte olup daha çok 50 yaş ve üstünü oluşturmaktadır. Onkolojik terminal dönem tanılı hastalar ağırlıklı olmakla birlikte, SVH (Serebrovasküler hastalık), Genel Durum Bozukluğu ve Alzheimer tanılı hastalar da yatmaktadır. Özellikli hasta grubuna hitap eden klinik olmamız sebebiyle tüm ekip çalışanları ayrı eğitimler almakta ve daha özveriyle çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca diğer önemli bir noktanın hasta yakınları olduğunu vurgulayan Ünlüoğlu hem hastanede kalış sürelerinde hem de taburcu olduktan sonra evlerinde hastalarıyla karşılaşabilecekleri sorunlarla daha kolay baş edebilmeleri için hasta yakınlarına “Yara Bakımı ve Pansuman” , “Hasta Beslenmesi” , “Kişisel Hijyen ve Psikolojik Destek Eğitimleri” verilmektedir” dedi.

Palyatif Bakım hastası yakını Yasemin Güler “Yaklaşık olarak dokuz aydır klinikte tedavi görüyoruz. 19 yaşındaki kızım Cansu Güler, Anevrizma(AVM) tanısına bağlı beyin kanaması geçirdi. Yatağa bağımlı olarak hayatını devam ettirmektedir. " dedi. 15 ay önce bu üzücü olayı yaşadıklarını, daha öncede eşini kanserden kaybettiğini dolayısıyla tüm hayat mücadelesini tek başına verdiğini, bu süreçte kızının yatan hasta bakımı, tedavisi, beslenmesi ve trakeostomi bakımını evde tek başına yapamadığı için Palyatif Bakım Ünitesi’nde kaldıklarını ifade eden Güler "İyi ki böyle bir bölüm var ortaya çıkabilecek her türlü acil duruma karşı burada kendimizi daha güvende ve iyi hissediyoruz, tüm Palyatif Bakım Ünitesi çalışanlarına teşekkür ediyorum" diye duygularını ifade etti.