T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Buca Seyfi Demirsoy’da Kalbi Duran Hasta Yeniden Hayata Tutundu…

Güncelleme Tarihi: 23/02/2018

Sağlık Bakanlığı İzmir il Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde yolda yürürken aniden  kalbi duran 58 yaşındaki  Türkay Sayılıev uygulanan başarılı tedavilerle   yeniden yaşama döndü.

Solunumu ve kalbi durmuştu…

Ssk emeklisi üç çocuk babası ve antrenörlük geçmişi de bulunan 58  yaşındaki Türkay Sayılıev 14 temmuz günü Konak semtine bağlı Toros mahallesinde bulunan evinden sabah saatlerinde dışarıya çıktı. Yolda yürürken aniden yere düştü. Çevrede bulunan vatandaşlar hemen 112’ye ve Sayılıev’in telefonundan onun son aradığı kişileri arayarak arkadaş ve yakınlarına haber verdiler. Sayılıev’e ilk müdahale olay yerinde 112 ekipleri tarafından yapıldı. Geçirdiği  kalp krizine bağlı hem kalbi durmuş hemde solunumu durmuştu. Ardından  Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Acil Servis’e getirilen hastaya yeniden canlandırma işlemine devam edildi. Acil Servis nöbetçi hekimleri  ve hemşireleri aynı zamanda Anestezi Uzmanı tarafından  yapılan müdahaleler   sonucu hastanın kalp ritmi geri gelerek kalbi tekrardan atmaya başladı. Solunumu içinse hasta entübe edilerek solunum destek cihazına bağlanarak öncelikle Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ne yatışı yapıldı. Burada üç gün kaldıktan sonra daha ileri tedavi ve bakımlar için hasta 3. basamak yoğun bakım ünitesi olan Genel Yoğun Bakım Ünitesi’ne geçirildi. Solunum destek cihazına bağlı olarak burada tedavileri devam ettirilen hasta hastaneye gelişinin 5. gününde  başarılı geçen yoğun tedavi sonrası cihazdan ayrıldı. (18 temmuz ekstübe) ve diğer vücut sistemlerinin yakın  takibi açısından Genel Yoğun Bakım Ünitesinde kalmaya devam etti. Solunum destek cihazından  çıkarılmış, kalp ve KOAH hastalıkları  ve diğer fonksiyonlarının  takibi için hasta öncelikle Koroner Bakım Ünitesi’ne tekrar alındı ve  5 gün daha burada takip edildikten sonra tansiyonunun, kalp ritminin ve diğer bulgularının normale dönüp stabil seyretmesiyle birlikte  Kardiyoloji servisine çıkarıldı. Uzun ve zor bir yoğun bakım süreci geçiren hasta, serviste hem günlük hayatına daha rahat adapte olabilmesi hem de hastalığı ile ilgili herhangi bir terslik yaşanmaması ve eve taburculuk aşamasının kolaylaşması gibi birçok nedenlerden ötürü  serviste takip edilmekte ve taburculuğu planlanmaktadır.

Yapılan tüm tedavi ve bakımlar bir ekip işi…

Hastanın tüm iyileşme sürecinde, hastaneye ulaştıran 112 ekiplerinde başlayarak, Acil Servis hekim, hemşire ve diğer çalışanları, Anestezi uzmanları ve Anestezi ekibi, Kardiyoloji  Uzmanları, Genel Yoğun ve Koroner Yoğun Bakım Ünitesi tüm çalışanları dahil olmak üzere hastanın bu aşamaya gelinceye kadarki zaman diliminde, bu mutlu sonuca ulaşmanın  bir ekip işi sonucu olduğunu vurgulayan  hastane Kardiyoloji Uzmanları  Dr. Adnan Pınar, Uz. Dr. Ömer Özkan Duman, Aldülhalim Sözcüer ve Koroner Yoğun Bakım hekimi Dr. Aziz Özaksoy ‘’Türkay Sayılıev hastanemiz Acil Servis’ine 112 ekipleri tarafından kardiyak ve solunum arresti (durması) halinde gelmiş. Hastanın ilk müdahalesi yapıldıktan sonra, ileri takip ve tedaviler için yoğun bakım ünitemize yatırarak, gerekli  tüm tedavi ve bakımlar planlanıp, uygulandı. Hastanın hastaneye yatışının 5. gününde solunumunun kendiliğinden başlaması üzerine hasta ekstübe edildi(solunum destek cihazından ayrılması). Ancak mevcut hastalık durumu, tansiyon, nabız, kalp ritmi ve diğer bulguları açısından hasta yakın takipleri yoğun bakım ünitemizde devam ettirildi. Artık servise alınabilir bir duruma geldiğinde hastamızı Kardiyoloji Servisimize alıp eve hazırlık sürecimiz başladı. Hastamız hali hazırda gayet iyi taburculuğunu planlıyoruz. Kendilerine çok çok geçmiş olsun diyor, tekrarlanmamasını diliyoruz.’’dedi.

Hastanın erkek kardeşi Özcan Sayılıev ise‘’ Abim o gün işlerini halletmek için sabah saatlerinde evden çıkmış. Yolda yürürken düşmüş ve bayılmış. Hemen oradakiler ambulansa haber vermişler ve hastamız Acil Servis’e getirilmiş. Bizi abimin arkadaşları arayarak haber verdiler, onlarıda o anda orada olan kişiler aramış. Abimin kalbi durmuş ve nefes alamaz bir haldeymiş. Zamanında yapılan müdahale ile yaşama döndürülmüş. Uzun ve zor bir yoğun bakım ve yaşam mücadelesinin  ardından şu an aramızda. İkinci hayatını yaşıyor adeta ya da ikinci sanşını. Ben abimin tüm tedavi  sürecinde emeği geçen herkesten öncelikle Allah razı olsun diyorum. Yaptıkları iş hem çok zor, özveri gerektiriyor hem de bir o kadar kutsal insanları yaşama tekrar döndürmeye vesile oluyorsunuz.. Hasta bakıcısı ve güvenlik görevlilerinden tutun tüm hekim , hemşire ve diğer tüm hastane çalışanlarına abim ve kendi adıma çok çok teşekkür ediyorum.’’diyerek duygularını aktardı.

Hastalarımızın hayatlarında  güzel dokunuşlar oluşturabiliyorsak ne mutlu bize…

Sayılıev’e  geçmiş olsun dileklerini bildiren Hastane Başhekim Vekili Op. Dr. Sırrı  Sorguç ise, ‘’Bizler  böyle durumlar karşısında oldukça mutlu oluyoruz , bir insanın hayatında güzel dokunuşlar oluşturabiliyorsak ne mutlu bize. Hastamıza bundan sonraki yaşamında uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum, emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da özverili çalışmalarından ötürü tebrik ve teşekkür ediyorum. ‘’dedi.

  • DSC_2084.JPG
  • DSC_2095.JPG
  • DSC_2096.JPG
  • DSC_2105.JPG