Anestezi ve Reanimasyon
20 Şubat 2024

Sunulan Hizmetler:
•  Ameliyathanede günübirlik veya yatan hastalar için Genel anestezi uygulamaları ve monitörize anestezi bakımı
•  Entübasyon, solunum cihazına bağlama
•  Resüsitasyon
•  Sedasyon ve analjezi
•  Konsültasyon

Genel anestezi uygulamaları
Yatan hastalarda genel anestezi almadan önce anestezi doktorları tarafından ziyaretler yapılarak hastanın ameliyata hazır olup olmadığı kontrol edilmektedir. Önceden geçirilen hastalıklar, mevcut hastalıklar, kullanılan ilaçlar, allerji v.b ameliyat öncesinde değerlendirilecektir. Gereken tetkikler ve yapılan tedaviler anestezi doktorunuz tarafından incelenecektir.

Ameliyathaneye gelen hastaların kalp atışı, tansiyonu, kandaki oksijen miktarı, vücut ısısı, solunumu ve benzeri pek çok hayati bulgusu ameliyat öncesinden başlayarak çeşitli alet ve cihazlar yardımı ile izlenmektedir. Anestezi doktoru ameliyat bitene dek hastanın başında bulunmaktadır. Hastanın solunumu, dolaşımı, bilinci, kanama, idrar miktarı gibi pek çok bulguyu takip etmekte, hastaya gereken serum, ilaç ve kan, kan ürünlerini vermektedir.

Ameliyat sırasında hastanın ağrı duymaması ve olayları hatırlamaması için gereken ilaçları vermek üzere genellikle önce bir damar yolu açılmakta ve serum takılmaktadır. Daha sonra serum ile verilen ilaçlar ile hastalar uyumaktadırlar. Başlangıçta verilen ilaçlar genellikle çok kısa etki süresine sahip olup ameliyat boyunca hastaların uyuması için sürekli gaz veya serum içinden ilaçlar verilmektedir. Ameliyat sonlandığında anestezi doktoru hastayı uyandırır ve hasta anestezi teknisyeni ile birlikte yatağına gönderilir. Günibirlik hastalar evlerine gidebilecek hale gelene dek gözlenirler. Bebeklerde ve damar yolunun kolay açılamadığı büyük çocuklarda hastalar anestezik gazları soluyarak da uyuyabilirler ve hasta uyuduktan sonra serum takılabilir.

Günübirlik cerrahi

Günübirlik cerrahi hastaların ayaktan hastaneye gelerek ameliyat sonrasında kısa bir süre gözlenerek hastanede yatmaksızın evlerine gidebildikleri ameliyatları içerir. Örneğin bademciklerin alınması, sünnet, fıtık v.b ameliyatları günübirlik yapılabilir. Günübirlik yapılan ameliyatlar her geçen gün artmaktadır.

Hastaların ameliyatları sırasında beklenmedik bir ilaç, gereksinimi veya hastanede uzun süre kalmasını gerektirecek bir durum ile karşılaşıldığında hasta sahibi bilgilendirilecektir.