T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Uzm.Dr.Gizem ÇABUK -İdeal tansiyon ölçümü nasıl olmalıdır?

Güncelleme Tarihi: 24/07/2018
İDEAL TANSİYON ÖLÇÜMÜ NASIL OLMALIDIR?

Tansiyon hedefleri son bir yıl içerinde değişti. Eskiden 140/90 mm Hg ve üzeri iki veya daha fazla değer Hipertansiyon tanısı koymak için yeterli olmaktayken, günümüzde, son bir yıl içerisinde bu değer bir miktar daha aşağıya çekildi. Artık  130/80 mm Hg üzeri iki veya daha fazla değeri olan hastalara Hipertansiyon hastası olarak kabul ediyoruz. Tanısını düzgün koyup, tedavisini uygun şekilde verebilmek için  sizlerin bize ideal tansiyon ölçümleri ile gelmeniz çok kıymetli.

İdeal tansiyon ölçümü nasıl olmalı?

En az bir haftalık ölçümler yapılmalı ve bu ölçümlerin periyodik olarak kalibre edilmiş otomatik cihazlarda yapılması uygundur. Bu cihazların özellikle  manşon kalınlığının  kol kalınlığınıza uygun olduğunu teyit etmeniz gerekiyor.

Tansiyon ölçülen kişi oturur pozisyonda olmalı, sırtı destekli ayakları da yerden destekli olmalı

Tansiyon ölçülecek kol; öncelikle tabiki  her iki koldan arka arkaya  ölçüm alınması gerekiyor, daha sonraki ölçümlerin yüksek olan koldan devam edilmesi gerekiyor. Ölçülecek kolun alttan muhakkak  destekli olması gerekmekte.

Ölçüm yapılacak koldaki tüm giysilerin çıkarılması gerekmekte ve manşonun orta hattıyla iman tahtanızın orta hattının aynı yerde olması gerekiyor.

Tansiyonu ölçülen kişi ile tansiyonu ölçen her iki kişinin de konuşmaması gerekiyor. Yine tansiyonu ölçülen kişi son otuz dakika içinde kafeinli gida tüketmemiş olmalı, 

sigara içmemiş olmalı ve yemek yememiş olmalıdır.

Tansiyon ölçümlerini yaparken günde en az iki ölçüm yapılması gerekmekte, ideal olarak sabah kahvaltısından ve ilacınızı almadan hemen önce  ilk ölçümü yapıp, ikinci ölçümü ise akşam yemeğinden hemen önce yapılabilirsiniz . Bunların dışında da gün içinde daha fazla ölçümler de yaptırabilirsiniz.

Hipertansiyon önlenebilir bir ölüm nedenidir. Sizleri doğru ölçümleriniz ile polikliniklerimize bekliyoruz.