T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Buca Seyfi Demirsoy Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi Hastaları Hayata Bağlamaya Devam Ediyor

Güncelleme Tarihi: 14/02/2019

  • DSC_0991.JPG
  • 11.jpg
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisi yeni haliyle ve profesyonel ekibi ile hastaları hayata bağlamaya devam ediyor.

19 Yatak Kapasitesi…

Hastane Palyatif Bakım Servisi arttırılan yatak sayısı, yeni hali ve ekibi ile daha çok hastaya kaliteli hizmet vermeye devam ediyor. Önceden 7 yatağı bulunan  servis,  arttırılan kapasitesi  ile şu an 19 yatak sayısına ulaşmış durumda.  iki hekim, oniki hemşire ve diğer  çalışanlarından  oluşan birimde amaç; hastaların ev ortamında gibi bakımlarını sağlamak, yaşamlarının son dönemlerini rahat bir şekilde geçirebilmelerine olanak tanımak ve gerekli ihtiyaçlarının giderilmesidir. Eğer hasta eve çıkacak ise, tüm bakım ve tedavilerin hasta yakınlarına öğretilerek,  hastanın bakımının evde daha kolay, bilinçli ve düzenli bir şekilde yapılmasını kolaylaştırmak ve devamlılığını sağlamaktır.

Yüksek Hasta Memnuniyeti…

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Palyatif Bakım kavramı "Yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşımdır" diyerek tanımlamıştır.  Palyatif Bakım Birimi  son dönemlerini yaşayan hastaların yaşam konforunu arttırırken, bazen de kronik yatağa bağımlı hastaların,   sağlık sorunlarında düzeltici rol oynuyor.  69 yaşındaki Dudu Ateş’in  sürekli yatmaya bağlı oluşan yatak yaraları neredeyse iyileşmiş durumda. Geçirmiş olduğu trafik kazasına bağlı yatmak zorunda kalan ve bu süreçte oluşan derin yatak yaraları 4 ay boyunca yapılan tedavi ve iyi bakım sayesinde tamamen kapanma yolunda ilerlemekte. Yine yoğun yatak yaraları bulunan 70 yaşlarındaki  Aysel Gültekin’in de yatak yaraları da iyileşmiş durumda. Her iki hasta da görmüş oldukları hizmet ve bakımdan ötürü Palyatif Bakım Servisi ekibine sonsuz teşekkür borçlu olduklarını bildirdiler.

Deneyimli Ekibimiz  İle İddialıyız…

Palyatif  Bakım’ın önemini vurgulayan  birim sorumlu hekimi Uzm. Dr. Mahmut Yılmaz  ‘’ Dört yıl önce hastanemiz bünyesinde yedi yatakla hizmet vermeye başlayan servisimiz ne mutlu ki, ocak ayı itibaren 19 yatak sayısı ile hizmete devam etmektedir. Palyatif bakım deneyimi olan doktor ve hemşire kadromuz ile kalite konusunda iddialıyız. Servisimiz bünyesinde bir uzman doktor, bir prt. doktor, on iki hemşire bir veri giriş çalışanı ve iki temizlik personeli özveri ve şevkle çalışmaktadır. Son dönem kanser hastaları ile beraber geriatrik bakım, nörolojik bakım ve bası yaraları olan hastalara hizmet vermekteyiz. Tüm ekibim ve ben hasta memnuniyetini baz alarak, onlara ihtiyaçları doğrultusunda gerekli tedavi, takip ve bakımı gerçekleştirmeye çalışıyoruz. ‘’ diyerek kısaca birimi anlattı.