T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi
Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

BUCA TRSM’DEN BİR İLK: SEMPOZYUMA YAZILI BİLDİRİ SUNUMU

Güncelleme Tarihi: 17/07/2019

  • 1.jpeg.jpeg
  • 2.jpeg
Sağlık Bakanlığı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi  Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) Ekibi 27-28 Haziranda Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi’nde düzenlenen ‘’Kronik Hastalıklarda Ruhsal Bakım: Hastaneden Eve Sempozyumu’na’’ yazılı bildiri ile katıldı.

27-28 Haziran 2019  tarihinde Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesi ile Ege Üniversitesi’nin  birlikte düzenlediği  ‘’Kronik Hastalıklarda Ruhsal Bakım: Hastaneden Eve Sempozyumu’na’’ Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi  Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) ekibi yazılı bildiri ile katıldı.  İlk kez bir TRSM ekibinin tümünün katılımıyla hazırlanan ‘’ Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz Tarafından Ev Ziyareti Yapılan Hastaların Geriye Dönük Olarak Değerlendirilmesi’’ yazılı bildirisi katılımcılardan tam not aldı.

Hem. Sengül Deniz Şahin ,  Hem. Gülseren Selmanoğulları, Hem. Pelgin Kasırga,  Uzm. Dr. Özgür Atlı  ve Uzm. Dr. Serpil Yaprak tarafından hazırlanan çalışma kapsamında Buca TRSM ekibi olarak,  251 hastaya yapılan 756 ev  ziyareti geriye dönük olarak değerlendirilmiştir.  Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri tarafından yapılan ev ziyaretlerinin,  ağır ruhsal bozukluğu olan hastaların takip ve tedavisindeki önemi rakamlarla da gösterilmiştir. Çalışmaya göre; Ev ziyaretleri yeni hastalara ulaşmak, tedavi ilişkisi kurmak ve tedavinin sürekliliğini sağlamak  için vazgeçilmezdir. Kuruma kayıt edilen ama poliklinik kontrollerine veya rehabilitasyon etkinliklerine uzun süre katılmayan hastaların evine gidilmesi de tedavi uyumunun sürmesi ve psikiyatri servis yatışlarının azalması için kritiktir.

’Kronik Hastalıklarda Ruhsal Bakım: Hastaneden Eve Sempozyumu’nda Buca TRSM adına yazılı bildiriyi Hem.  Sengül Deniz Şahin sunmuştur. Sunumun katılımcılar tarafından takdirle karşılanması ve  verilerin değerli bulunması, makale olarak da yayınlanması için güçlü bir motivasyon oluşturmuştur.