Yeterince Doğru Konuşabiliyor muyuz ?
19 Mart 2018

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde hastane çalışanları başta olmak üzere herkesin katılımına açık İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu sanatçısı Saim Bilen tarafından ‘’ Diksiyon ve Etkili Konuşma Kuralları’’ konulu seminer düzenlendi.
Hastane konferans salonunda gerçekleştirilen seminere çok sayıda hastane çalışanı katıldı. Hastane Yönetimi’nce organize edilen eğitim semineri İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu sanatçısı Saim Bilen tarafından verildi. Türkçe’nin doğru kullanılmasının önemini vurgulayan Bilen ‘’Bugün burada gerçekleştirdiğimiz seminerimizin genel amacı, Bizim kültürümüzü aidiyyettimizi bütün değerlerimizi geçmişten geleceğe aktaracak olan en önemli unsur olan dilimizi, bozulmadan doğru telaffuz ederek, kurallarına uygun biçimde nasıl konuşabiliriz? Bugün burada bu semineri vermek, benim için çok iyi bir fırsat. Çünkü bu alanda çalışmalar yapıyorum ve bunları sizlerle paylaşmak benim için çok değerli. Müthiş bir kültürün altında yaşıyoruz. Bence bu kültürün altında yaşamak büyük bir ayrıcalık. Kültürümüzü en iyi ifade etmenin yolu ise, kendi dilimizi en doğru şekilde kullanmaktan geçer. Bunun yanında konuşma dili ile yazı dili arasındaki farklar nelerdir? Doğru nefes nasıl alınır? Doğru bildiğimiz yanlışlar, doğru kullanıldığı sanılan kelimelerin yanlış kullanıldığı ve bunları doğru kullanabilmek içinde neler yapmamız gerektiği, doğru duymanın önemi, konuşma dilinin kendi içindeki faydaları gibi konuları ifade etmeye çalışacağız. Böyle bir seminere katılmamış kişiler aslında bunun farkına varamayabilirler. Bende böyle bir eğitime katılmasaydım bunun farkına varamayabilirdim. Bu eğitim sonunda, doğru konuştuğumuzu sandığımız kelimelerin aslında yanlış konuştuğumuzu fark ediyoruz. Bizim amacımız hem dilimizi doğru bir biçimde kullanmak, hem de bunun içinde barındırdığı geçmişe ait kültürümüzdeki parçaları tanıtmak. Kültürün doğru şekilde yaşaması için, doğru şekilde ifade edilmesi gerekir. Bu da türkçenin doğru kullanımından geçer. Bizim bunu evlatlarımıza gelecek nesillere iyi aktarabilmemiz için de kurallarının çok iyi bilinmesi gerekir. Bence bu konuda eğitimcilere ihtiyaç var. Bütün okullarda konuşma sanatı tekniklerini bilen insanların bu konularda eğitim vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Eğitime katılan ve eğitimin yapılabilmesi için tüm desteklerini esirgemeyen Hastane Yönetimi’ne çok çok teşekkür ediyorum. ’’ diyerek konuşmasını bitirdi.
Seminer sonrasında Hastane Yönetimi adına konuşmacı Saim Bilen’e teşekkür belgesi ve çiçek takdiminde bulunan Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Cenk Sinan Atalay ise, ‘’ Değerli bilgilerini bugün burada bizlerle paylaşan sanatçımız Saim Bilen’e öncelikle vermiş olduğu seminerden ötürü hastanemiz adına çok çok teşekkür etmek istiyorum. Çok farklı ve güzel bilgilerle ile donatıldık. Kendisinin de ifade ettiği gibi doğru olduğunu düşündüğümüz, günlük hayatta kullandığımız bazı kelimelerin aslında yanlış ya da daha farklı anlamlarda kullandığımızı öğrenmiş olduk. Bizler için öğretici , eğitici ve kazanımları bol olan bir eğitimdi. Ağzına, ayağına sağlık! ‘’diyerek sözlerini bitirdi.

 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 11.jpg
 • 10.jpg
 • 9.jpg
 • 8.jpg
 • 7.jpg
 • 1.jpg