İnsandan insana en değerli hediye ''Organ Bağışı''
19 Mart 2018

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle Sağlık Bakanlığı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Didem Yıldırım tarafından, ‘’Organ Bağışının Önemine’’ dikkat çekmek amacıyla  hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 ‘’Organ Bağışı ve Önemi’nin ‘’ vurgulandığı etkinlikler kapsamında  hastane ana hizmet binası girişinde Organ Bağışı Farkındalık Standı  açıldı. Organ Nakil Koordinatörü Yıldırım tarafından açılan stantta vatandaşlara organ bağışı ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak ilgili  broşürler dağıtıldı. Organlarını bağışlamak isteyen kişilerin bağış kayıtları oluşturuldu. Organ Bağışı Haftası farkındalık standına İzmir Milletvekili Avukat Sayın Hamza Dağ başta olmak üzere  Hastane Yönetimi, çok sayıda hastane   personeli ve hastanede bulunan hasta ve hasta yakınları  ziyaret ederek bilgi aldılar. Daha önceden  hastanede beyin ölümü tespit edilerek organları bağışlanmış olan kişilerin ailelerine hastane Başhekimlik Toplantı Salonunda düzenlenen törenle teşekkür plaketi takdim edildi. İki ailenin hazır bulunduğu takdim töreninde Hastane Yönetici Vekili Op. Dr. Sırrı Sorguç konuşma gerçekleştirdi. Sorguç ‘’’Bizler Seyfi  Demirsoy Devlet Hastanesi olarak   birtakım etkinlikler düzenledik. Türkiye’de tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor. Bu artışla birlikte organ ve doku naklinin önemi de artıyor. Bu konuda birçok çalışma yürütülüyor, özellikle de bilinçlenme yönünde. Tüm halkımızı bu konuda daha duyarlı olmaya  ve organ bağışında bulunmaya davet ediyorum.’’diyerek konunun önemini vurgulamaya çalıştı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde hastane de beyin ölümü gerçekleşen üç kişinin organları birçok kişi de yeniden hayat buldu. İsmini açıklanmasını istemeyen bağışçı iki aile ve geçirmiş olduğu beyin kanamasına bağlı bağlı beyin ölümü gerçekleşen 54 yaşındaki Hamdi Bağıran’ın organları yepyeni bedenlerde yeniden can bularak yaşamaya devam ediyor. Bağıran’ın yakınları adına konuşma yapan yeğeni Emine Küçüktepe ‘’ Dayımız bizim canımızdı. Bir dayıdan daha çok abi, baba çok gibi çok yakındık. Ani gelişen vefatı bizi derinden üzdü. Beyin ölümünün gerçekleştiğini öğrendiğimiz o ilk  an hepimiz yıkılmıştık. Daha sonra Didem hanım bize organ bağışı yapıp-yapamayacağımızı sorduğunda önce çok kararsız kalsakta ailece karar verip bağışladık. Dayımızın iki böbreği biri Pamukkale Üniversitesi diğeri de Ege Üniversitesine gönderilmiş. Şu anda onun başka bedenlerde yeniden yaşadığını bilmek bizim için çok anlamlı. Başta organ bağışı kararını vermek evet o acıyı yaşarken çok zormuş gibi geliyor ama sonradan bakıldığında gerçekten başkalarının yeni yeşeren filizi olduğn bilmek  mutlu ediyor. Bambaşka manevi bir duygu. Aynı zamanda şu anda kendi 3 yaşındaki kızım Özüm’de 1.5 yıldır 9 Eylül Üniversitesi Hastanesinde Lösemi tedavisi görüyor. Bizim tedavimiz çok iyi gidiyor. Nakil ihtiyacımız yok. Ama  inanın hastanelerde o kadar çok organ ve ilik bağışı bekleyen insan var ki. Bir umutla yeniden hayata tutunabilmeyi bekliyor. Buradan sözüm herkese lütfen organ ve ilik bağışında bulunun! Ve insanların umudu olun!’’ diyerek düşüncelerini paylaştı.

Organ Nakil Koordinatörü Didem Yıldırım ise, ‘’Bilindiği üzere, ülkemizde kronik böbrek yetmezliği bulunan ve diyalize giren,  karaciğer, kalp, incebağırsak  ve kornea nakli…vb. için bekleyen pek çok hasta bulunmaktadır. Yakın akrabalarından organ nakli olan hastalar şifaya kavuşurken, nakil olamayan hastaların tek ümidi, beyin ölümü gerçekleşen hastalardan organ bağışı yapılmasıyla hayata yeniden tutunabilmektir.Organ Nakli; Vücutta görevini yerine getiremeyen bir organın yerine canlı veya kadavradan alınan yeni, sağlam bir organın cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemidir

Beyin Ölümü;Tüm beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapı denilen özel beyin bölgesinin fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir.

Kimler Organ Bağışında Bulunabilir ? 2238 sayılı yasaya göre on sekiz yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir.

Organ Bağışının Dini Yönden Sakıncası Var Mı?Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 6.3.1980 Tarih Ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.

Kuran-ı Kerim’de de"Kim Bir İnsana Hayat Verirse Onun Tüm İnsanlara Hayat Vermişçesine Sevap Kazanacağı" Beyan Olunmaktadır.(Maide Suresi, Ayet 32)’’ dedi.

  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg
  • 2.jpg