Uzm. Dr. Serkan PEHLİVAN- İnme (Felç) Nedir? Risk Faktörleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri...
29 Ekim 2022

 

2222.jpg

İnme Nedir ?

Beynin bir bölümüne giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun yeterli oksijen ve besin alamaması durumumeydana gelir bu duruma inme yada diğer adı ile felç denir.İnme (felç) tıbbi bir acil durumdur ve acil tedavi büyük önem arz etmektedir. Erken müdahale, beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltabilir. Etkin tedaviler, felçten kaynaklı sakatlığın önlenmesine de yardımcı olabilmektedir.

Nedenleri ? İnme Risk Faktörleri ?

İnmenin 2 çeşidi mevcuttur:Tıkalı bir atardamar (iskemik inme) veya bir kan damarı sızıntısı veya patlaması (hemorajik inme). Bazen hastakar, kalıcı belirtilere neden olmayan, geçici iskemik atak (TIA) olarak bilinen ve beyne giden kan akışında kısa süreli bir kesinti ile inmeye maruz kalabilir.55 yaş üzeri kişilerin, gençlere kıyasla inme olasılığı daha yüksektir.Erkeklerde inme riskide kadınlara oranla daha yüksek seyretmesine rağmen kadınlarda inmeden dolayı ölüm oranları erkeklerden fazladır. Östrojen içeren doğum kontrol haplarının veya hormon tedavilerinin kullanılması felç riskini artırır.

-Yaşam tarzı risk faktörleri

-Fazla kilolu ya da obez olmak

-Fiziksel hareketsizlik

-Uyuşturucu kullanımı

-Kalp ritim bozuklukları

-Kontrolsüz yüksek tansiyon

-Kan sulandırıcı ilaçlarla aşırı tedaviye maruz kalmak

 -Kan damarı duvarlarında meydana gelen şişkinlik

 -Travma

-Damar duvarında zayıflığa neden olan protein birikimleri

-Kanamaya neden olan iskemik inme

-Arteriyovenöz malformasyon

İnme (Felç) Belirtileri Nelerdir?

Konuşmakta ve başkalarının ne dediğini anlamakta güçlük çekmek, yüz, kol veya bacakta güçsüzlük veya uyuşma, görme problemleri, ani şiddetli baş ağrısı, yürüme güçlüğü, kişi gülümsediğinde yüzün bir tarafında sarkma …

Tanı Yöntemleri

Kan Testleri

Bilgisayarlı Tomografi (CT)

Bu tarama ile kanama, iskemik inme, tümör veya diğer durumlar görülebilir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI)

Karotis Ultrasonu

Boynunuzdaki karotis alterlerinin içinin ayrıntılı görüntülerine bakılabilir.

Serebral Anjiyogram

Bu prosedür beyninizdeki ve boynunuzdaki atardamarların ayrıntılı bir görünümünü verir.

Tedavi Yöntemleri:

İnme için acil tedavi yöntemleri, iskemik inme ya da hemorajik inme olmasına göre değişiklik gösterir. İskemik inmeyi tedavi etmek için, doktorlar beyninize kan akışını hızlı bir şekilde yeniden sağlamalıdır,hemorajik inme ise bazı durumlarda cerrahi olarak tedavi edilmektedir.

Acil İlaç Tedavisi:

Oluşan pıhtıyı parçalamak için verilecek ilaç tedavisi, semptomların ilk başladığı an itibariyle 4, 5 saat içerisinde verilmelidir. Bu ilaçlar ne kadar erken verilirse o kadar iyidir. Hızlı tedavi hem hayatta kalma şansını arttırır hemde komplikasyonları önlemede oldukça önemlidir.

Acil Endovasküler Prosedürler:

İskemik inmelerde bazen doğrudan tıkalı kan damarı içinde tedavi etme yoluna gidilir. Endovasküler tedavi sonuçlarına göre, önemli ölçüde iyileşme göstermiş ve uzun vadede sakatlık olaylarını azaltmıştır.

Doğrudan Beyin Damarlarına Verilen İlaçlar:

Doktor kasıklarınızdaki bir arterden uzun, ince bir tüp yerleştirir ve tPA’yı doğrudan felcin gerçekleştiği yere iletmek için yerleştirin. Enjekte edilen tPA’ya kıyasla biraz daha uzun sürelidir.

Pıhtının Çıkarılması:

Doktorlar beyninizdeki tıkalı kan damarından pıhtıyı doğrudan çıkarmak için katetere bağlı bir cihaz kullanabilir.

Diğer Prosedürler:

Geçici iskemik atak ya da başka bir inme geçirme riskinizi azaltmak amacıyla, plakla daralmış bir atardamarın açılması gibi prosedürler izlenebilir. Mevcut seçenekler duruma bağlı değişiklik gösterir.

Karotid Endarterektomi:

Bu ameliyat karotis arteri tıkayan plağı kaldırır ve iskemik inme riskinizi azaltabilir.

Anjiyoplasti ve Stentler:

Anjiyoplastide, kasıklarınızdaki bir arterden karotis arterlerinize bir kateter itilir. Daha sonra daralmış arteri genişletmek için bir stent yerleştirilebilir. Hemorajik inmenin acil tedavisi, kanamayı kontrol etmeye ve fazla sıvının neden olduğu beyninizdeki basıncı azaltmaya odaklanır. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

İnme (Felç) Ameliyatı

Kanama alanı genişse, beyindeki basıncı azaltmak için ameliyat yapılabilir. İnme geçirenlerin çoğu bir rehabilitasyon programına dahil olur. Yaş, genel sağlık durumun, inmeden kaynaklanan sakatlık derecesine bağlı olarak tedavi programı ve süreci değişiklik gösterir.